NON VENU PTOLÉMÉE (Claude) - BERTIUS (Pierre) Theatri... - Lot 371 - Briscadieu

Lot 371
Estimation :
3000 - 5000 EUR
NON VENU PTOLÉMÉE (Claude) - BERTIUS (Pierre) Theatri geographiae veteris tomus prior in quo Cl. Ptol. Alexandrini Geographiae libri VIII Graecé et Latiné graeca ad codicies palatinos collata aucta et emendata sunt latina infinitis locis correcta opera P. Bertii Christianissimi Galli arum regis cosmographi. [suivi de] : Theatri geographiae veteris tomus posterior in quo itinerarium Antonini imperatoris terrestri et maritimum, provinciarum romanarum libellus civitates provinciarum Gallicarum itinerarium a Burdigala Hierosolymam usq., tabula Peutingeriana cum notis Marci Velseri ad tabulae ejus partem, Parergi Orteliani tabulae aliquot edente P. Bertio Lugduni Batavorum (Leyde), Isaacus Elzevirius, sumptibus Iudici Hondii, 1618 (Amstelodami, ex officina Iudoci Hondii, 1619 pour le tome second). 2 tomes en un volume in folio : 8f., 253pp., 1f., 28 cartes (la quasi-totalité à double page) - 28pp. (dont portrait de Mercator), 20f. (index) - 2f., 46pp., 4 cartes à double page, 20pp., 14 cartes à double page avec feuillets explicatifs, 1f. ; premier tome : planisphère, Europe (10 cartes), Afrique (4 cartes) + Haute Égypte (restauration sur dos), Asie (12 cartes), gravures sur bois dans le texte et un portrait de Mercator - Second tome : Tabula itineraria ex illustri Peutingerorum bibliotheca (8 sections en 4 cartes), Scheda prior, 12 cartes par Ortelius (Europa, Hispania, Britannia, Gallia strabonis, Belgium, Germania, Italia, Sicilia, Dacia & Moesia, Pontus Euxinus, Thracia, Graecia Sophiani, Africa, Palaestina. Titres dans des encadrements allégoriques. Exemplaire en bon état, à belles marges. Texte sur deux colonnes en Latin et en Grec. Ex-libris manuscrit P. Ebert (mention manuscrite en allemand) et ex-libris imprimé Arthur de Cazenove. Ancienne reliure hollandaise en vélin rigide de l'époque, dos à nerfs renforcé d'une pièce de vélin ancien, filets à froid en encadrement des plats, écoinçons aux angles, large médaillon à froid aux centres des plats,
Mes ordres d'achat